+++Dragi župljani ponovno možete pročitati duhovnu misao za svaku nedjelju u rubrici Kutak za dušu koje piše Mijo Rak, toplo preporučam +++

Raspeti između ljudi i Boga, proroci su nosili teret istine koju su bili dužni govoriti. Istina oslobađa ali onoga koji je treba navijestiti stavlja u tešku situaciju naspram ljudi kojima je treba govoriti. Tako je s prorokom Jeremijom, a isto će biti i s Isusovim učenicima. Mir koji Isus daje duboki je mir srca, usprmos nemira i sukoba koje će onaj koji vjerno slijedi Isusa imati i s najbližima. Smo neka borba i istina budu govorene iz ljubavi, zbog ljubavi, u ljubavi.

Mijo Rak

“Načinite sebi kese koje ne stare, blago nepropadljivo na nebesima, kamo se kradljivac ne približava i gdje moljac ne rastače.”

Sve prolazi i to uistinu brzo. Ništa i nikoga ne možemo zadržati. Ljudi i vrijeme su nam darovani,  zato činimo dobro u vrijeme koje primamo. Najveće blago je vječnost...život vječni koji nam je Otac pripremio. Nema veće sreće ni veće ljepote od života u Kraljevstvu Božjem, zato se isplati dati sve da bi primili sve. Usmjeravajmo svoje srce prema tom blagu, promišljajmo o njemu i uočimo čudo ljepote koje nam je obećano, ako budemo pripravni. Ne odgađajmo promjene u tom smjeru. Otac je neizmjerno milosrdan, zato možemo s nadom gledati u svoj život i ne moramo strepiti ako pogriješimo. Ipak, ne odgađajmo pokajanja i stvarne promjene života u skladu s Božjim kraljevstvom koje nam je Isus navijestio. Budimo pripravni!

Mijo Rak

Naši su dani poput trave, poput cvijeća što se ujutro bujno zeleni i cvjeta, ali već uvečer se suši i vene...Ljudske su godine, gledajući s aspekta vječnosti, poput daha, kao što je i tisuću godina u očima Božjim kao jučerašnji dan koji je minuo. Toliko nam je potrebno mudro srce kojim ćemo istinski ispuniti svoje dane.

Potreban nam je krov nad glavom i hrana za život, za nas i obitelj, ali toliko toga nam u stvari nije potrebno, a čvrsto smo uvjereni da bez toga ne možemo živjeti. Oči su nam velike, a glad srca još veća. Htjeli bismo se pošto poto osigurati za duge godine. Zaboravljamo, ništa nismo donijeli i ništa sa zemlje nećemo odnijeti, osim ljubavi kojom smo učinili dobro na ovoj zemlji.

Život smo dobili na dar i on je u Božjoj ruci. Nitko od nas ne zna kada će se roditi niti kada će završiti ovozemaljsko putovanje. Zato je važno ne dopustiti ničemu da nas zarobi već iz dana u dan živjeti sa zahvalnošću Bogu kojemu dugujemo sve. Bog je naš život, naš korijen, naš Izvor bez kojega bismo odmah presušili. Istinska glad našega srca glad je za Bogom koji jedini može ispuniti naše srce. Oslonimo se na Isusa jer On je Spasitelj, On je Otkupitelj, On je Život. (uz 18.nkg.)

Mijo Rak

Naša je molitva upućena Ocu, po Sinu u Duhu Svetomu. Oče naš...Abba..., tim riječima Isus nam pokazuje koga treba moliti i kakav je onaj koga treba moliti. Mi svoju molitvu upućujemo Ocu nebeskomu, Ocu Isusovu i u Isusu Ocu našemu. Njegova je ljubav veća i jača od ljubavi zemaljskih očeva koji su, iako slabi, spremni učiniti sve i podnijeti neshvatljive žrtve za svoju djecu. Ljubav prema djetetu nalazi se u najdubljoj nutrini očeva srca, a ljubav nebeskog Oca je neizmjerna, velika i duboka koliko je dragocjena krv Sina kojega je predao za nas. Oče, molim te da svi oni koji su odlutali daleko od tebe, koji su zaboravili koliko ih ljubiš, ove noći osjete tvoju divnu, očinsku ljubav, kojom ih želiš zagrliti i sapasiti.
Oče, daruj nam po zaslugama svoga Sina, svoga Duha, Duha Svetoga, neka nas čisti, jača i dovede tebi.

Ponovimo si puno puta s povjerenjem Isusove riječi: ”I ja vama kažem: Ištite i dat će vam se! Tražite i naći ćete! Kucajte i otvorit će vam se! Doista, tko god ište, prima; i tko traži, nalazi; i onomu tko kuca, otvorit će se.”

Mijo Rak

Dvije žene, dvije sestre, dvije slike života, dva načina postojanja: djelovanje i kontemplacija - Marta i Marija… Isus, dobar prijatelj, pohodio ih je u njihovoj Betaniji. Marta ne zna kamo bi se okrenula od posla. Treba pripremiti hranu, piće, kuću, učiniti sve da bi se onaj koga toliko vole osjećao najbolje. Motivacija joj  je ljubav i poštovanje prema Isusu. U Marti raste nezadovoljstvo Marijinim ponašanjem, jer je sjela i sluša Isusa, a ne pomaže joj  pripremiti sve potrebno za njega. Marija se potpuno usredotočila na Isusa i na njegovu riječ. Nakon što se Marta požalila Isusu on je poučava: „Marija je uistinu izabrala bolji dio koji joj se neće oduzeti.“ Nije joj rekao  da njezin trud nije dobar, jer gosta i prijatelja treba počastiti i to je dio koji vrijedi i važan je. Ipak, od čašćenja prijatelja, od brige o mnogim vanjskim detaljima pripremljenima za njega,  bitniji je sam prijatelj, gost i usredotočenost na njega. Isus poučava da postoji bitno i bitnije jer neke stvari prolaze, a druge ostaju zauvijek…

Nije li i svatko od nas, u sebi, na neki način, Marta i Marija? Koliko puta Isusa primamo u kuću u ljudima s kojima živimo i s kojima se susrećemo? Nije li Isus prisutan i u našoj djeci, ženi, mužu, najbližima? Sigurno, briga za njih i za sve što je potrebno je itekako  vrijedna. Ipak, moramo biti oprezni da se naš život ne izgubi u zabrinutostima i radu za one koje volimo, a da na kraju nemamo vremena više ih pravo pogledati, saslušati i doživjeti. Ponekad je dovoljno malo za susret. Upravo u susretu, u promatranju, u kontemplaciji Isusa ili čovjeka s kojim se on poistovjetio, postanemo ponovo svjesni zbog čega u stvari živimo i zašto se trudimo i mučimo. Bez susreta oči u oči, bez molitve, bez duhovne hrane dobivene u pogledu punom ljubavi nećemo moći trajno brinuti se za one koje volimo. I rad i briga, da, ali nikada  bez molitve. U molitvi, u susretu s Bogom, u kontemplaciji,  pronalazi se ono bitnije,  što  ne prolazi.

Mijo